Autostopem po Bułgarii

Przydatne informacje Wrz 12, 2013 No Comments

znakiWielu ludzi uważa podróż autostopem za wielką przygodę i tani sposób podróżowania. W Bułgarii autostop jest czymś bardzo codziennym i akceptowalnym przez wszystkich. Przebywając w Bułgarii, bardzo często widać mieszkańców, uczniów czy studentów stojących przy drodze z wyciągniętym ku górze kciukiem. Mieszkańcy zazwyczaj szukają kierowcy, który podrzuci ich zwykle do następnego miasta czy wsi, ale wielu młodych ludzi decyduje się na podróżowania autostopem po całym kraju, zwłaszcza w lecie, gdy wszyscy podążają na wybrzeże Morza Czarnego. Podczas gdy większość Bułgarów korzysta z autostopu z konieczności, zagraniczni autostopowicze próbują w ten sposób poznać lepiej zarówno kraj, jak i samych Bułgarów. Wielu z nich obecnie należy do klubów, podróżują według ustalonych tras wytyczonych na całym świecie, mając z tego wielką zabawę.

Bułgarzy są bardzo pozytywnie nastawieni do podrzucania obcych ludzi swoim samochodem i trudno znaleźć wśród nich osoby, które obawiają się niebezpieczeństwa ze strony autostopowiczów, co jest powszechne na Zachodzie. Poza tym Bułgaria jest krajem, w którym autostop jest legalny. Jeśli jednak jesteś przyzwyczajony do podróżowania po szybkich autostradach niemieckich i dobrych drogach, to przygotuj się na prawdziwy szok. W Bułgarii istnieje kilka autostrada, a te, które istnieją, zwłaszcza o zachodnich standardach, są stosunkowo krótkie. Większość podróży odbędziesz wzdłuż kiepskich i dziurawych dróg. Najlepsze miejsca do złapania stopa to stacje paliw, takie jak OMV i Rompetrol przy głównych drogach lub na autostradzie, a jeśli kierowca nie jedzie do miejsca docelowego, i będziesz musiał gdzieś po drodze wysiąść, to niech właściciel auta zostawi cię w jednym z tych miejsc, w przeciwnym razie można mieć trudności ze złapaniem kolejnego auta. Obrzeża miasta to również dobre miejsca, przy czym warto wziąć po uwagę, że w takich miastach jak Sofia, w okresie letnim, są spore szanse na to, że trzeba będzie rywalizować z innymi turystami. Z drugiej zaś strony samotni wędrowcy chętnie współpracują, jeśli tylko uda im się znaleźć wspólny język.
Latem turyści- autostopowicze najczęściej zatrzymują się na nocleg na… plaży, a wielu z nich swój prowiant opiera o to, co znajdzie w publicznych ogrodach. W miejscowościach wzdłuż wybrzeża odbywają się liczne imprezy i koncerty, które stanowią dodatkową atrakcję i możliwość poznania różnych ludzi z całego świata.

O czym warto wiedzieć:

1. Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Po pierwsze, wymaga tego obowiązujące tu prawo, po drugie, bułgarscy kierowcy są nieco szaleni i potrafią wyprzedzać na ostrych zakrętach czy pod górę.

2. Nie wszystkie znaki drogowe w Bułgarii są opisane zarówno alfabetem łacińskim, jak i cyrylicą. Spora ich część jest tylko w cyrylicy. Warto zatem poznać cyrylicę, by mieć pewność, że podążamy w dobrym kierunku lub zaopatrzyć się w mapę, na której miejscowości będą opisane w obu alfabetach.

3. Podczas podróżowania autostopem lepiej dobrze wybierać miejsca do „zaczepiania” kierowców. Bardzo często można spotkać prostytutki, które przy drodze łapią klientów. Niektóre drogi są z tego bardzo znane, i właśnie na nich powinny bardzo uważać turystki- autostopowicze.

4. Jedną z najbardziej irytujących rzeczy w Bułgarach, jest język ciała. Kiwanie głową, które u nas oznacza „tak”, u Bułgarów oznacza „nie” i na odwrót. Bardzo łatwo o tym zapomnieć i często człowiek się cieszy, że właśnie złapał kierowcę, który przytakuje kiwając głową, po czym się nie zatrzymuje i jedzie dalej.

5. Urządzeniem niezbędnym już dla każdego z nas są telefony komórkowe, które co tu dużo mówić, zwłaszcza w podróży autostopem są bardzo przydatne. Będąc w Bułgarii najlepiej zaopatrzyć się w bułgarską kartę SIM, dzięki której będziemy mogli korzystać z telefonu na terenie całego kraju. Oczywiście zadziała to tylko wtedy, kiedy nie mamy nałożonego SIM-locka w telefonie.

6. Bułgarzy są bardzo otwarci w sprawach seksu, więc dziewczyny podróżujące parami bądź samotnie, na pewno będą otrzymywały różne propozycje ze strony mężczyzn siedzących za kierownicą. Najbezpieczniej jest więc podróżować z mężczyzną.

7. Miej zawsze przy sobie trochę bułgarskiej waluty, ponieważ Euro nie jest, poza kurortami akceptowalną walutą płatniczą.

8. Dobrym sposobem na zapewnienie sobie nieco bezpieczeństwa, niezależnie od kraju, po którym podróżujemy, jest zapisywanie sobie danych samochodu, do którego wsiadamy (marka, kolor, numery rejestracyjne). Mnóstwo osób podróżuje w ten sposób bez problemu, ale warto zawsze zachowywać się rozsądnie i wiedzieć, czego można spodziewać się na drogach kraju, po którym podróżujemy.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)