Bułgaria – zabytki UNESCO

Przewodniki Wrz 23, 2011 No Comments

riła klasztorKierunkiem obieranym przez turystów z całego świata, jako cel letnich wakacji staje się coraz częściej Bułgaria. Nic w tym dziwnego. Wczasowiczów kuszą nie tylko przepiękne plaże Morza Czarnego i sprzyjający klimat lecz również stosunkowo niskie ceny. Większości z nas kraj ten kojarzy się z takimi miejscowościami, jak choćby Obzor, Rawda, Złote Piaski czy też Słoneczny Brzeg.

Jednakże Bułgaria to nie tylko bajeczne krajobrazy, ciepłe morze, piaszczyste plaże i niezliczona ilość kurortów turystycznych. To także kraj bogaty w przepiękne pamiątki minionych czasów, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oto najpiękniejsze miejsca i zabytki, które warto poznać spędzając wakacje w Bułgarii:

Starożytne miasto Nessebar

Nessebar to malownicze miasto- muzeum, z ponad trzy tysięczną historią, położone w niewielkiej odległości od Rawdy i Słonecznego Brzegu. Jest ono unikatowym przykładem syntezy wielowiekowej działalności człowieka w sferze kultury i najstarszym miastem Europy.

Starożytne miasto Nessebar jest znakomitym świadectwem wielowarstwowego dziedzictwa kulturalnego i historycznego. Jest to miejsce, gdzie wiele cywilizacji pozostawiło swoje namacalne ślady. Możemy tu zobaczyć archeologiczne struktury z okresu II tysiąclecia p.n.e., fortyfikacje greckich kolonii, hellenistyczne budowle, sakralne budowle z czasów starożytnych czy też siedem zachowanych kościołów z czasów średniowiecza.

Jeździec z Madary

Jeździec z Madary to płaskorzeźba przedstawiająca postać tryumfującego rycerza nad lwem, wyrzeźbiona w 100- metrowym klifie w pobliżu wsi Madara, w północno-wschodniej Bułgarii.
Jeździec z Madary to niezwykle wyjątkowe dzieło sztuki, stworzone w pierwszych latach formowania się państwa bułgarskiego, na początku VIII wieku. Jest to jedyna taka płaskorzeźba w Europie, która przetrwała w nienaruszonym stanie do czasów współczesnych.

Klasztor Rila

Klasztor Rila to najstarszy, a zarazem największy aktywny ośrodek religijny w Bułgarii. Założony w X wieku stał się jeden z najważniejszych zabytków Bułgarii i jedną z głównych atrakcji turystycznych.

Klasztor Rila jest przede wszystkim wyjątkowo pięknym artystycznie kompleksem, w którym została połączona harmonijnie architektura i malarstwo. Można w nim podziwiać pozłacane freski, przepiękny Krzyż Rafaila, liczne rękopisy i inne cenne dzieła minionych epok.

Sakralne cerkwie w Iwanowie

W północno- wschodniej Bułgarii, w dolinie Roussenski Lom River , znajduje się wykuty w skale zespół kościołów, kaplic i klasztorów z XII wieku. W ich wnętrzu podziwiać możemy średniowieczne freski pokrywające ściany i sklepienia świątyń. Malowidła zachowały się w nienaruszonym stanie w pięciu kościołach. Stanowią one cenny przykład bułgarskiej sztuki sakralnej.

Tracki grobowiec z Kazanłyku

Grobowiec datowany jest na III wiek p.n.e. To najlepiej zachowane dzieło sztuki z okresu hellenistycznego. Został on odkryty w 1942 roku w pobliżu Kazanlak, w romantycznej Dolinie Róż. Grobowiec stoi na szczycie skalistego wzgórza i składa się z trzech komór: przedsionka- pomieszczenie dla wozu, koni czy też niewolników towarzyszących zmarłemu w jego życiu po śmierci, korytarza- w pomieszczeniu tym składowano przedmioty codziennego użytku potrzebne zmarłemu w przyszłym życiu, komory grobowca, gdzie spoczywał zmarły. Przypuszcza się, iż grobowiec został wybudowany dla władcy trackiego, który został w nim pochowany wraz z żoną.
Całe wnętrze grobowca pokryte jest niezwykłymi freskami. Niestety do naszych czasów zachowały się jedynie fragmenty tych cudownych malowideł.

Grobowiec tracki w Swesztari

Odkrycie grobowca w 1982 roku było jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń archeologicznych XX wieku. W grobowcu został złożony wódz trackiego plemienia Getów najprawdopodobniej pod koniec IV lub na początku III wieku p.n.e.
Grobowiec składa się z korytarza i trzech komór grobowych. W jednej z komór odkryto dwa pogrzebowe łóżka, co pozwala sądzić, iż wódz został pochowany wraz z małżonką.
Grób ma niepowtarzalną architekturę wnętrza. Ściany pokryte są rzeźbami kariatyd, i malowidłami, które niestety do czasów współczesnych nie zachowały się w całości.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)