Strona NaszaBulgaria.pl została stworzona przez grupę ludzi zafascynowanych Bułgarią, jej kulturą, historią, potencjałem turystycznym i inwestycyjnym. Będziemy na niej publikowali materiały naszego autorstwa takie jak: przewodniki, artykuły, kalendarze wydarzeń, wiadomości, aktualności i analizy dotyczące Bułgarii, a także polecane kwatery. Popularne wśród nie tylko polskich turystów noclegi nad morzemto nie jedyny atut tego kraju. I choć dla większości Bułgaria apartamentyoferująca nad Morzem Czarnym to jedyny obraz tego kraju, my postaramy się przedstawić jej bardzo różnorodne oblicza. Rewelacyjne wczasy Bułgariazapewnia także w okresie zimowym w górskich ośrodkach, znanych z doskonałych warunków narciarskich. Pragniemy pokierować polskich turystów, aby odkryli mniej znane miejsca i odkryli prawdziwą twarz Bułgarii.

-----

Nasi partnerzy:

www.bulgarianvillarenters.com- wille w Bułgarii

forum turystyczne
Ceny w Bułgarii

Przydatne informacje Sie 09, 2009 No Comments

cenyZOBACZ TEŻ ceny w Bułgarii 2010.

Wiele osób, które planują wakacje w Bułgarii zastanawia się ile zabrać ze sobą pieniędzy, jakie ceny zastanie na miejscu i jaką wziąć walutę. Na to ostatnie pytanie odpowiedzieliśmy w tekście „waluta Bułgarii”. Dziś chcielibyśmy przedstawić przygotowane specjalnie dla naszych czytelników zestawienie cen obowiązujących w Bułgarii na najbardziej popularne artykuły. Ceny dotyczą roku 2009 i zostały zebrane w jednym z supermarketów Billa. Zestawienie można znaleźć na dole tego tekstu.

Jak widać koszty życia są w Bułgarii naprawdę niskie, ale tak jak większość innych krajów z sektora tzw. „emerging markets”, Bułgaria również boryka się z wieloma problemami. Największymi są korupcja i inflacja, która w 2008 rok wyniosła niemal 10%. Jeśli jednak wziąć pod uwagę jasne strony takie jak: ciągle niskie ceny żywności, mała przestępczość, podatek liniowy w wysokości 10%, podatek drogowy wynoszący tylko ok. 150zł rocznie, relatywnie niskie ceny nieruchomości i wspaniały klimat- przestaje dziwić fakt, że coraz więcej Brytyjczyków decyduje się na dość radykalny z naszego punktu widzenia krok, jakim jest przeprowadzka do Bułgarii na stałe.


Udało nam się dotrzeć do wypowiedzi pary z Wielkiej Brytanii, która zamieszkała w Bułgarii jakiś czas temu:

„Posiadamy dużego psa, mieszkamy w małym bułgarskim mieście, pracujemy w domu, który jest odnowiony, posiada 4 pokoje i pow. ok. 110m2. Kupiliśmy go za gotówkę bez posiłkowania się kredytem. Wszystko w domu oparte jest na prądzie (kuchenka, piekarnik, pochłaniacz, zmywarka, pralka, suszarka, lodówka, zamrażarka, klimatyzacja, ogrzewanie) za wyjątkiem kominka, którego używamy w zimie. Oboje jesteśmy palaczami, lubimy dobry alkohol i jemy w restauracjach raz w tygodniu. Jeździmy 4×4 Pajero o pojemności 3,5 litra (diesel). Duże zakupy robimy raz na 2 tygodnie w supermarkecie Billa oddalonym o 144km. Nic nie uprawiamy ani nie hodujemy, ponieważ nigdy nas to nie pociągało. Naszą jakość życia śmiało określamy jako bardzo dobrą, cieszymy się doskonałym jedzeniem, częstymi „wyjściami na miasto”, używamy samochodu kiedy tylko mamy na to ochotę. W Wielkiej Brytanii, aby żyć na tym samym poziomie musielibyśmy zarabiać trzy razy więcej. Niedawno rozmawialiśmy z naszym przyjacielem z Irlandii i pokazaliśmy mu nasze rachunki. Na ich podstawie oszacował on, że życie w Bułgarii jest sześć razy tańsze niż w Irlandii.”

Poniżej przestawiamy zestawienie cen najbardziej popularnych produktów spożywczych. PROSIMY PAMIĘTAĆ, że są to ceny z dużego supermarketu Billa i ceny w mniejszych sklepach, zwłaszcza w miejscowościach typowo turystycznych jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski mogą być nawet o 30-50% wyższe. Wszystkim, którzy wybierają się na wakacje do Bułgarii z własnym wyżywieniem proponujemy aby na samym początku zrobić sobie duże zakupy w supermarkecie w Burgas (przy pobycie na południowym wybrzeżu) lub w Warnie (przy pobycie na północnym wybrzeżu).

WAŻNE: ceny podane są w lewa (BGN). Lewa jest sztywno powiązane z euro w stosunku 1EUR=1,9558BGN. Aby uzyskać ceny w euro należy podane ceny w lewa podzielić przez 1,9588.

1 litr lokalnego soku pomarańczowego – 1.19BGN
Lokalny jogurt – 0.79BGN
Masło Lurpak 500g – 3.29BGN
Cały kurczak 1.8 kg – 6.68BGN
Kawałki wieprzowiny do usmażenia 800g – 6.20BGN
Wieprzowina bez kości (1kg) – 7.70BGN
Najlepsze mięso mielone (wołowe) 528g – 4.78BGN
Mrożone frytki 1kg – 2.39BGN
500g psiej karmy – 1.77BGN
Firmowa zupka w proszku – 0.54BGN
Puszka pomidorów bez skórki – 0.89BGN
Duży, biały, niepokojony bochenek chleba – 0.74BGN
Dezodorant 225 ml – 2.49BGN
Nektarynki x 4 – 1.09BGN
Duży pęczek pietruszki – 0.40BGN
6 jajek – 1.32BGN
Puszka groszku 425g – 0.99BGN
Tuńczyk 185g puszka – 1.89BGN
Brokuły mrożone 1kg – 4.18BGN
Groszek mrożony 500g – 1,09BGN
Firmowe tabletki do zmywarki x 20 – 9.99BGN
Bardzo dobre piwo 2 litry – 2.49BGN
3 litry czerwonego wina – 10.99BGN

———-

POLECAMY:
Chorwacja kwatery – oferty wynajmu kwater, apartamentów i domków w Chorwacji. Najniższe ceny i duży wybór. Zaplanuj swoje wakacje w Chorwacji jeszcze dzisiaj!

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)