Monastyr Bachkovo

Przewodniki Cze 08, 2015 No Comments

baschkovo_mKlasztor Bachkovo „Wniebowzięcia Matki Boskiej”, drugi pod względem wielkości w Bułgarii, znajduje się w południowej części wsi Bachkovo, 10 kilometrów na południe od miejscowości Asenovgrad. Klasztor został założony w 1083 przez Gruzina Gregoriy Bakuriani, który podarował na ten cel ziemię. Przez długi czas był to klasztor gruziński. Dwupiętrowa kostnica położona około 400 metrów od klasztoru została zbudowana w ciągu pierwszych dni klasztornych.

Pod koniec XII wieku i na początku XIII wieku, został zbudowany kościół Świętych Archaniołów do czynienia posługi w okresie zimowym. Został dołączony do tarasu na drugim piętrze skrzydła zachodniego, gdzie mnisi mieli swoje cele. Uważa się, że po upadku Bułgarii i przejęciu władzy przez Turków pod koniec XIV wieku, Eftimiy, ostatni patriarcha Bułgarii, został zesłany do klasztoru Bachkovo. Klasztor został splądrowany i spalony przez Turków.

Budowa nowego klasztoru rozpoczęła się pod koniec XV wieku, najprawdopodobniej w skrzydle wschodnim i warownym wejściu głównym. W 1601 odbudowano skrzydło południowe, gdzie teraz stoi refektarz, z przestronną jadalnią i marmurowym stołem. Odwiedzający mogą zauważyć wyryty na nim rok budowy. W 1864 roku, został namalowany mural na północnej ścianie jadalni, „Prezentacja Cudownej Ikony.” W 1604 roku została wybudowana katedra Wniebowzięcia NMP, która ma trzy nawy, absydę, narteks i kopułę.

W 1833 roku został rozszerzony ogród warzywny i wydzielono nowe ogrody. Od 1834-1837 był budowany trzeci kościół, pod wezwaniem świętego Mikołaja. Słynny bułgarski malarz ikon Zahariy Zograf (1810-1853), wykonał obrazy we wnętrzu kościoła w okresie 1838-1840, a w 1841 roku ukończył freski na zewnątrz kościoła Świętych Archaniołów.

W katedrze znajduje się ikona z 1311 znana jako Ikona Najświętszej Matki Boga, ze srebrną pokrywą. Ikona ta jest uważana za mającą cudowną moc.

Goście odwiedzający klasztor mogą również zobaczyć inne ikony, srebrne pokrowce na kopii Ewangelii i inne dzieła sztuki z okresu od XVI do XIX wieku. Skarby z XVII wieku to rzeźbione, stojące drewniane ikony ze złotymi zdobieniami i katedralne drzwi królewskie. Bułgarski Egzarcha Stefan I (1878-1957) został pochowany w klasztorze, jak również bułgarski patriarcha Kiril (1901-1971). Na parterze znajduje się muzeum, gdzie prezentowane są niektóre z najstarszych eksponatów związanych z historią klasztoru.

Ulubionym miejscem spotkań dla pielgrzymów i turystów jest dziedziniec klasztoru, z jego imponującymi drzewami, takimi jak rajska jabłoń i chińska jodła. Klasztor nadal funkcjonuje, a mnisi oferują zakwaterowanie. I choć nie tak popularne jak domki Makarska oferująca nad Adriatykiem, to poszukiwanie przez osoby, które potrzebują wyciszenia, odpoczynku i odizolowania od świata zewnętrznego.

Goście na miejscu mogą zakupić materiały informacyjne, książki, pamiątki i ikony. Ścieżka prowadząca do klasztoru jest wyłożona małymi sklepami i stoiskami, na których sprzedawane są przedmioty ceramiczne, rzeźby drewniane i inne pamiątki.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)