Obiekty UNESCO w Bułgarii

Przewodniki Wrz 15, 2013 No Comments

pirin1Bułgaria posada dziewięć obiektów, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z czego siedem z nich należy do obiektów kulturalnych, a dwa są z kategorii przyrodniczo- krajobrazowej. Większość z obiektów architektury i kultury zaprezentowaliśmy tutaj. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć ostatni z nich oraz dwa przyrodnicze.

Bułgarzy, bardzo dumni ze swojego udziału w światowym dziedzictwie, starają się prezentować je odwiedzającym turystom, poprzez organizację licznych i bardzo zróżnicowanych wycieczek do miejsc objętych ochroną UNESCO. Ci, którzy chcieliby uzyskać jak największą wiedzę i zrozumieć kulturę tego wspaniałego kraju, z jego niezwykłymi kontrastami, powinni wybrać się na wycieczkę po obiektach UNESCO.
Jedne z najcenniejszych wakacji, jakie można spędzić w Bułgarii, to zdecydować się na mieszankę bułgarskiej historii, kultury, przyrody, życia i zabawy.

Kościół Boyana
Położony na obrzeżach Sofii, Kościół Boyana składa się z trzech budynków. Kościół wschodni został zbudowany w X wieku, a następnie powiększony na początku XIII wieku przez Sebastocratora Kaloyana, który zarządził budowę drugiego dwu piętrowego budynku, który powstał tuż obok.

Freski z tego drugiego kościoła, zostały namalowane w 1259. Jest to jeden z najważniejszych zbiorów malarstwa średniowiecznego. Zespół uzupełnia trzeci kościół, zbudowany na początku XIX wieku. Cały kompleks jest jedną z najbardziej kompletnych i doskonale zachowanych zabytków średniowiecznej sztuki wschodniej Europy.

Park Narodowy Gór Pirin

Góry Pirin

Góry Pirin

Obejmuje on powierzchnię 27400 ha i leży na wysokości 1008- 2914m n.p.m., w górach Pirin, w południowo-zachodniej Bułgarii. Charakteryzuje go bałkański, wapienny krajobraz, z jeziorami, wodospadami, jaskiniami i lasami sosnowymi. Biały wapień wyróżnia się pośród roślinności i może kojarzyć się z takimi miejscami jak Dalmacja. Skaliste góry z około 70 jeziorami polodowcowymi porozrzucanymi po nich, są domem dla setek endemicznych i rzadkich gatunków, z których wiele jest przedstawicielem roślinności Bałkanów z plejstocenu. Góry mają również różnorodne i niepowtarzalne krajobrazy o wielkiej wartości estetycznej.

 

Rezerwat Przyrody Srebarna
Jest to słodkowodne jezioro położone w sąsiedztwie Dunaju o powierzchni 600 ha.
Mieszka tu prawie 100 gatunków ptaków, z których wiele jest rzadkich lub zagrożonych.
80 gatunków ptaków to gatunki migrujące i szukające schronienia tutaj każdej zimy.
Wśród najbardziej interesujących gatunków ptaków to pelikan, czapla, ślepowron, czapla purpurowa, ibis.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)