Podróżowanie samochodem po Bułgarii

Przydatne informacje Lis 06, 2014 No Comments

roadJeśli ktoś planuje jazdę samochodem po Bułgarii i wynajem auta, warto aby zapoznał się z podstawowymi informacjami na temat podróżowania autem po tym kraju.

Ponieważ będziesz w obcym kraju prawdopodobne, że zetkniesz się ze znakami drogowymi, które mogą być ci nieznane. Również warunki na drogach mogą być odmienne od tych, do których się przyzwyczaiłeś. Jeśli jeszcze nie podróżowałeś autem po Bułgarii, to możesz być pewien, że problemy ze znakami się pojawią. Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, iż większość znaków drogowych jest opisywana w cyrylicy, a nie za pomocą alfabetu łacińskiego. I tak jak noclegi Chorwacja oferuje w znanych i światowych kurortach, tak i Bułgaria wczasy oferuje w ośrodkach, które tętnią międzynarodową mieszanką – tutaj problemów ze znakami nie będzie, bo większość opisów i nazw pojawia się w alfabecie łacińskim, ale poza słynnymi ośrodkami może być z tym problem. Zatem warto zapoznać się z informacjami, które prezentują różne rodzaje znaków drogowych z tłumaczeniem.

Osoba prowadząca samochód w Bułgarii musi mieć prawo jazdy ze swojego kraju pochodzenia, jak również międzynarodowe prawo jazdy, aby móc legalnie prowadzić. Potrzebna jest także międzynarodowa zielona karta od firmy ubezpieczeniowej. A jeśli planujesz przejazd przez kraje byłej Jugosławii, to powinieneś być przygotowany do zapłacenia za lokalne ubezpieczenie na granicy.

Poruszając się samochodem po Bułgarii odkryjesz, że wiele dróg jest tutaj w złym stanie. Jest tylko jedna droga w całym kraju o jakości autostrady i biegnie z Sofii do granicy Turcji. Przekonasz się, że większość dróg w Bułgarii jest pokrytych ogromnymi dziurami. I podczas trudnych warunków zimowych wiele z nich jest nieprzejezdnych. Drogi są często wąskie i normalne jest, że po skręceniu w jakąś drogę, trafisz w środek żywego inwentarza akurat tędy spacerującego.

Prawo wymagana, aby wszyscy pasażerowie, i oczywiście kierowca, mieli zapięte pasy bezpieczeństwa. Niedozwolone jest również prowadzenie rozmowy przez telefon komórkowy podczas jazdy.

Ograniczenia prędkości w Bułgarii to 60km/h w obszarze zabudowanym. Poza obszarem zabudowanym ograniczenia prędkości wynoszą do 80km/h lub 120km/h – autostrady i drogi ekspresowe. Ale akurat ze znakami ograniczenia prędkości nie ma problemu, gdyż opisane są liczbami. Jeśli dokonasz wykroczenia drogowego, policja może wystawić mandat, ale nie może żądać opłaty na miejscu. Czasami jednak kierowcy pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi są zatrzymani i ukarani na miejscu za przypadkowe rzeczy.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)