Pomorie, bułgarskie Salt Lake City

Przewodniki Lip 20, 2012 No Comments

pomorieUsytuowany na skalistym przylądku, na południowym wybrzeżu Bułgarii, ośrodek Pomorie to miejscowość znany z unikatowych siedlisk przyrodniczych, które sprawiły, iż w sezonie resort ten przyciąga licznych turystów. Jego wspaniała piaszczysta plaża rozciąga się na ponad 7 km otaczając wspaniałą zatokę Pomorie. W pobliżu słonego jeziora Pomorie i innych Jezior Burgas można podziwiać bogactwo pięknej przyrody, naturalnego środowiska. Pomorie jest również znane jako kurort balneologiczny, który oferuje bardzo skuteczne zabiegi z leczniczego błota, które stosowane jest na szereg dolegliwości i w walce z wieloma chorobami. Warto pamiętać, iż Pomorie słynie także z uprawy winorośli, zatem podczas relaksu i odpoczynku można skosztować wspaniałych regionalnych win. Zarówno architektura, klimat i atmosfera miasta przypomina nieco krajobraz, jaki mogą podziwiać osoby decydujące się na nieruchomości Grecja.

Jak dotrzeć?
Pomorie leży 20 km od Burgas, w którym zlokalizowane jest najbliższe międzynarodowe lotnisko i 18 km od największego kurortu Bułgarii- Słonecznego Brzegu.

Historia Pomorie
Według archeologów, Pomorie zostało założone przez Greków w V lub IV wieku p.n.e., jako kolonia Apollonii, osady która obecnie znana jest jako Sozopol. Miasto zostało nazwane Anchialos i pochodzi od starożytnych greckich słów „anchi” co oznacza „blisko do” i „als”, czyli sól. W II wieku p.n.e. Pomorie zostało zdobyte przez Messambrian z pobliskiego Nessebaru. Okupacja przez Messambrię trwała krótko- Pomorie zostało szybko zdobyte przez Apollonian, którzy zniszczyli jego mury obronne.

Pod rzymskim dowództwem Marcusa Licyniusza Krassusa na przełomie 29 i 28 roku p.n.e mury zostały odbudowane i na początku I wieku naszej ery miasto znalazło się w centrum Królestwa Odrysów. Trakowie zamieszkali miasto i wkrótce obszar ten został ogłoszony jako miasto i część rzymskiego terytorium Tracji. Jego granice rozciągały się od Starej Zagory do Tundży na zachodzie, Messambrii na północy i Jeziora Burgas na południu. W II i III wieku było kwitnącym portem, ale inwazja barbarzyńskich plemion, która miała miejsce w połowie III wieku położyła kres jego dobrobytowi, a w 270 roku został podbity przez Gotów. Konstantyn Wielki i Dioklecjan przywrócili portowi dawną świetność, a bliskie położenie Konstantynopola sprawiło, iż stał się kluczowym obszarem dostaw żywności. Podczas wielkiej słowiańskiej i awarskiej inwazji w 584 roku miasto zostało zdobyte, a jego fortyfikacje ponownie zniszczone.

Kiedy Pierwsze Imperium Bułgarskie powstało na północ od miasta, Pomorie było często główną przyczyną wielu sporów, ale w 812 roku miasto zostało włączone do Imperium Bułgarskiego przez Khana Kruma. W 864 roku powrócił do Bizancjum, co doprowadziło w 917 roku do wielkiej bitwy znanej jako bitwa o Anchialus. Jeszcze w ciągu następnych dwóch stuleci dochodziło do wielu starć na tym obszarze, aż do czasu, kiedy to Bałkany zostały podbite w XIV wieku przez Turków Osmańskich. Pomorie pozostawało pod panowaniem tureckim do 1878 roku. Wtedy miasto zostało wyzwolone przez Rosjan. Stopniowo, wraz z powrotem pod bułgarskie panowanie, miasto traciło status kluczowego portu na rzecz sąsiedniego Burgas, a zyskało renomę jako główny w regionie producent wina i soli. Jego obecna nazwa, Pomorie została nadana w 1934 roku i wywodzi się od bułgarskich słów „po”, czyli „przez” i „more”, co oznacza „morze”.

Koniecznie trzeba zwiedzić

Jezioro Pomorie

Oprócz wylegiwania się na słońcu, na złocistych piaskach Pomorie oferuje naprawdę wiele do zobaczenia, co sprawia, że jest tu tak wielu odwiedzających. Muzeum Miejskie, Galeria, zabytkowe domy. Miłośnicy historii starożytnej mają możliwość odwiedzenia grobowca trackiego z III wieku. Muzeum Soli prezentuje położenie geograficzne i krajobraz oraz historię tego obszaru.

 

Miejscem, którego nie można pominąć na liście obiektów do zwiedzenia jest Klasztor Świętego Jerzego pochodzący z VII wieku, założony przez Greków, którzy osiedlili się w okolicy. Został on zniszczony w XIV wieku przez Turków Osmańskich. Kościół, który stoi tam do dziś zbudowano w 1856 roku i mieści wspaniałą kolekcję ikon i ikonostasu.
W architekturze Pomorie niezwykle widoczna jest epoka bułgarskiego odrodzenia, jak choćby dom-muzeum słynnego bułgarskiego poety Peyo Jaworowa, który mieszkał w Pomorie na przełomie ubiegłego stulecia. Jest tu również pomnik poświęcony mu, który znany jest jako Jaworowe Skały. Kilka pięknych kościołów dominuje w panoramie miasta, a w szczególności położony na zachód od miasta, pochodzący z III wieku Świętego Grobu, a także Kościół pw Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy zbudowany w 1890 roku i kościół Przemienienia Pańskiego zbudowany w 1765.

Bogata infrastruktura turystyczna zapewnia, podobnie jak w przypadku Chorwacja kwatery, liczne i interesujące miejsca noclegowe, o bardzo różnorodnym standardzie i cenie. Warto się zatrzymać tu na dłużej by nie przegapić jednego z największych bogactw Pomorie. Po prostu nie można pominąć takiej atrakcji, jaką jest Jezioro Pomorie, najbardziej wysunięte na północ jezioro należące do grupy zbiorników wodnych zwanych Jeziorami Burgas. Ma długi, cienki kształt i zajmuje powierzchnię 8,5km2 oraz 2km2 mokradeł. Jest oddzielone od morza cienkim pasem ziemi utworzonym przez nanoszony przez wiatr piasek oraz sztuczną groblą. Pod względem geologicznym jest to ultra solanka, naturalna laguna, która chroniona jest od 2001 roku. W północnej części jeziora produkuje się najwyższej jakości sól morską, natomiast na południu błoto lecznicze. Usytuowanie jeziora na ścieżce migracyjnej ptaków wędrownych znanej jako Via Pontica oznacza, że charakteryzuje się ono bogatym wachlarzem gatunkowym awifauny składającym się z 215 różnych gatunków ptaków, z których cztery są na liście gatunków zagrożonych na świecie.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)