Port Lotniczy w Warnie

Przydatne informacje Lut 17, 2017 No Comments

Jednym z większych lotnisk Bułgarii jest lotnisko w Warnie. Obsługuje północny- wschód kraju zapewniając dogodne połączenia do Sofii, Wiednia, Moskwy, Stambułu, Belgradu czy Tel Awiwu. Popularność tego lotniska wynika z faktu, iż Warna jest głównym punktem turystycznym i początkowym miejscem dla wszystkich ośrodków bułgarskiego, północnego wybrzeża Morza Czarnego. Jest równiż ważnym centrum biznesowym i uniwersyteckim.

Korzystne położenie geograficzne lotniska w Warnie, połączenie węzłów powietrznego, morskiego, kolejowego i drogowego pozwala na realizację znacznej liczby lotów turystycznych w sezonie letnim, jak i regularnych połączeń lotniczych w ciągu roku.

Lotnisko w Warnie posiada 1 pas startowy o długości 2500m, działa 24 godziny na dobę, beż żadnych ograniczeń, obsługuje loty do ponad 100 destynacji w prawie 60 krajach. W roku 2013 obsłużył ponad 1,3 miliona pasażerów

Niemiecko- bułgarski koncesjonariusz lotniska to firma Fraport Twin Star Airport Management AD Firma, 60% należy do globalnego operatora portu lotniczego Fraport AG a 40% do Airport Services Bulgaria, zarządza także lotniskiem w Burgas. Obydwa porty lotnicze są cały czas rozwijane poprzez inwestowanie w nową infrastrukturę, wyposażenie techniczne, jak również w swoich pracowników.

W 2013 zainaugurowano nowy terminal pasażerski na lotnisku w Warnie. Była to największa inwestycja w ostatniej dekadzie.

Nowy terminal posiada przestronne pomieszczenia dla pasażerów przylatujących i odlatujących, nowoczesne systemy dla pasażerów oraz bagażu, atrakcyjne strefy handlowe, a także komfortowe, otwarte przestrzenie. Terminal, dzieło światowej sławy projektantów, łączy w sobie nowoczesny styl z tradycyjnymi elementami architektury i przyrody bułgarskiej, a na celu ma zachować wakacyjny nastrój pasażerów przez cały ich pobyt na lotnisku.

Przystanek autobusowy z lotniska do Warny i pobliskich ośrodków jest położony na obrzeżach Terminalu 1. I podobnie jak np. we Wrocławiu z lotniska można dostać się bez problemu do centrum miasta, gdzie można wynająć atrakcyjny apartament (ciekawą ofertę można znaleźć pod adresem wroclawapartament.pl). Cena biletu waha się między 1,00 a 3,00 BGN w zależności od odległości celu. Transport autobusowy w granicach miasta jest dostępny pomiędzy godzinami 05:45 i 23:00, z odjazdami co 15 minut.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)