Primorsko, dar natury

Przewodniki Maj 27, 2013 No Comments

primorskoPopularne miejsce na wakacyjny wypoczynek turystów z całego świata, Primorsko, położone jest na południowym wybrzeżu Morza Czarnego. Miejscowość oferuje ciepły, umiarkowany klimat, malownicze otoczenie i korzenie sięgające 1 wieku p.n.e. Jest tu wiele do zobaczenia i do zrobienia, co sprawia, że Primorsko to idealne miejsce dla tych, którzy szukają spokojnego wypoczynku rodzinnego, jak i dla osób, które poszukują czegoś więcej niż tylko ośrodka wakacyjnego. Miasto położone jest pomiędzy zatokami Stamopolo i Diavolski, pośród zróżnicowanego i malowniczego krajobrazu, składającego się z gęstych lasów i plaż w części pokrytych rzadkimi roślinami. Poza tym jest to jedno z niewielu miejsc na wybrzeżu, gdzie można zobaczyć wspaniałe wydmy z piasku. U wybrzeży można dostrzec delfiny i foki, poczuć przyjazną atmosferę miejscowej ludności, która zapewni pobyt w tym pięknym, nadmorskim miasteczku, zarówno przyjemnym i niezapomnianym. Liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele i kwatery prywatne, pozwalają na znalezienie tanich ofert noclegowych.

Primorsko położone jest na niewielkim półwyspie, 52km na południe od Burgas, w którym znajduje się najbliższe lotnisko międzynarodowe. Z Burgas można złapać minibusy z dworca autobusowego kursujące do kurortu. W samym ośrodku wszystko jest łatwo dostępne na piechotę, jeśli jednak ktoś chce się wybrać na zwiedzanie okolicy, musi albo wynająć samochód, skorzystać z taksówki lub dołączyć do zorganizowanej wycieczki.

Historia Primorska sięga II i I tysiąclecia p.n.e., o czym świadczą odkrycia archeologiczne, w postaci kamiennych, trackich kotwic. Odnaleziono tu również ceramiki, zabytki i narzędzia z epoki miedzi i wczesnej epoki żelaza. W okolicy Primorsko znajduje się także pozostałość z wczesnej epoki żelaza znanej jako Kale Valchanovo. W średniowieczu, obszar ten został określony w dokumentach tureckich jak Zonarita i funkcjonował wówczas jako punkt transportowy drewna z lasów Strandzha do Konstantynopola. W sąsiedniej wsi mieszkali Czerkiesi, którzy po zakończeniu tureckiego panowania na terenie Bułgarii uciekli do Turcji. Wynikało to z faktu, iż popełnili wiele zbrodni przeciwko ludności bułgarskiej i obawiali się reperkusji.
Primorsko jako miasto powstało w 1879 roku i nazywało się Kyupriya. Cztery rodziny z Zabernovo i Balgari osiedliły się tu, wykarczowały las i zbudowały domy. W 1953 roku miasto zostało uznane za narodowy kurort, a w 1981 roku połączyło się z pobliską miejscowością Kiten. W ciągu ostatnich pięciu lat miasto odnotowało znaczący przyrost mieszkańców.

Primorsko oferuje mnóstwo atrakcji dla rodzin. Jest tu wiele do zobaczenia i do zrobienia- koniecznie trzeba wybrać się nad wodę- jest tu kilka świetnych zjeżdżalniami w tym duża, super szybka w kształcie litery U. Plaże w okolicy są nie tylko piękne, ale charakteryzują się płytkim dnem, co czyni je idealnymi dla dzieci. Znajduje się tu wiele restauracji i kawiarni sprzedających wszystko- od pizzy do kuchni lokalnej i znakomitych specjałów z ryb.

Ci, którzy są zainteresowani lokalną wczesną historią powinni wybrać się na wycieczkę do Trackiego Beglik Tash – świątyni. Jest najstarszą w Europie Południowo- Wschodniej i została odkryta dopiero w 2003 roku. Uważana się, że w tym miejscu Trakowie czcili słońce. Archeolodzy znaleźli wiele naczyń ceramicznych i innych skarbów, które dowodzą, że Trakowie z tego obszaru byli w komunikacji z ludźmi z Egiptu, Krety i Troi. Świątynia składa się z ogromnych skał ułożonych w strategicznych kierunkach.

Innym ciekawym miejscu w pobliżu miasta jest Rezerwat Przyrody Ropotamo, który obejmuje 1000 ha i słynie z niezwykłych formacji skalnych. Przez rezerwat biegnie rzeka Ropotamo, którą porasta z obu brzegów las, a na ogromnej części jej powierzchni pływają nenufary.
Przebywanie w rezerwacie daje wrażenie zwiedzania dżungli z roślinami pnącymi się po pniach drzew, ale dalej w dół rzeki, lasy ustępują dużym przestrzeniom otwartych łąk i bagien. Obszar ten jest bogaty w dużą ilość ryb w rzece i dzikich ptaków latających nad głową – rezerwat znajduje się na trasie migracji zwanej Via Ponitca. Las stanowi dom dla wielu jeleni, saren i dzików. Park podzielony jest na mniejsze rezerwy, w tym rezerwat Wyspa Węży czy Zmiiski Ostrov, który jest domem dla rzadkich kaktusów.

Innym miejscem, które trzeba zobaczyć to cudowne Wydmy Perla, leżące na północ od miasta między laguną Stamopolu i plażą. Najwyższa wydma ma 19m wysokości. Wydmy porastają rzadkie rośliny, z czego część wymieniona jest w Czerwonej Księdze Bułgarii, szczegółowej liście zagrożonych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Takich przepięknych wydm i tylu niezwykłych roślin nie sposób zobaczyć nigdzie indziej, nawet w najpiękniejszych ośrodkach Portugalii, Hiszpanii czy Włoch.

Podróż do starych ruin trackiej Twierdzy Azine, która pochodzi z 6 wieku p.n.e. to także interesująca wyprawa. Znajdują się tu również ruiny prechrześcijańskiej kaplicy św. Paraskewy i małe muzeum.

Można również wybrać się na wycieczkę nad Maslen Nos, które jest trzecim co do wielkości przylądkiem w Bułgarii i najbardziej wysuniętym na wschód odcinkiem gór Strandzha. Jest znanym z tego, iż wiele statków tutaj zatonęło – część z nich przewoiła ładunki oliwy stąd nazwa przylądka, którą tłumaczy się jako Przylądek Oliwny.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)