Rezerwat Dzhendem

Przewodniki Cze 08, 2015 No Comments

rezerwat_mRezerwat Dzhendem znajduje się na terenie Starej Płaniny, na południe od szczytu Botev (2376m n.p.m.) nad miastem Kalofer. Obejmuje on obszar zlewiska rzeki Byala, górny bieg rzeki Tundzha i kanion rzeki Tazha. Jest to największy rezerwat na terenie Centralnego Bałkańskiego Parku Narodowego. Został on uznany za rezerwat dnia 28 marca 1953. W 1977 roku został uznany za rezerwat biosfery w ramach programu UNESCO Człowiek i Biosfera.

Nazwa Dzhendem pochodzi z języka tureckiego i oznacza „piekło”. Wysokie, niedostępne skały, strome wąwozy, ciemne, dostojne lasy i nieprzewidywalne, trudne warunki pogodowe – wszystkie te czynniki miały wpływ na tę nazwę. Ale to, co było piekłem dla człowieka stanowiło raj dla dzikich zwierząt. Duże ssaki, takie jak wilki, kozice, jelenie, niedźwiedzie – symbol Centralnego Bałkańskiego Parku Narodowego, mieszkają na terenie rezerwatu. Dzhendema zachował czcigodne lasy dębowe, z których większość pozostała nietknięta ludzką ręką. Szorstkie piękno rezerwatu jest niedostępne w większości jego części nawet dzisiaj – strome skały i gęsta roślinność z powodzeniem zachowały największe tajemnice góry.

Poprowadzone przez rezerwat trasy turystyczne są niezwykle piękne i oferują wiele panoramicznych widoków. Trasa wspinaczkowa na szczyt Botev – najwyższy Starej Płaniny, przechodzi również przez Rezerwat Dzhendema.

Również wodospad Rayskoto praskalo (124,5m) – najwyższy wodospad w Bułgarii, w otoczeniu Niebiańskich Skał znajduje się w rezerwacie. Na lewo od wodospadu jest poprowadzona stroma ścieżka wyposażona w relingi – to panoramiczna trasa Tarzan, letnia droga na szczyt Botev.

I tak jak kwatery w Austrii są łatwe do znalezienia w wysokich górach, tak na terenie rezerwatu Dzhendem ciężko o nocleg. Rai Mountain Hostel (Paradise Mountain Hostel) to jedyne schronisko górskie na terenie rezerwatu. Leży u podnóża Niebiańskich Skał i sprawia, że miejsce to jest nieco bardziej przytulne i gościnne. Do schroniska można dostać się tylko pieszo lub konno. Nie ma tutaj drogi. Resort Panitsite położony 7km na północ od miasta Kalofer jest punktem wyjścia wszystkich tras turystycznych. Istnieje droga asfaltowa prowadząca do niego. Na terenie rezerwatu jest ścisły zakaz poruszania się pojazdami silnikowymi. Turyści mogą tylko chodzić po oznakowanych szlakach. Wszystkie trasy w Rezerwacie Dzhendema są zadbane i nie ma niebezpieczeństwa zagubienia się.

Eko-trasa rzeki Byala jest dla turystów, którzy chcą poczuć piękno Rezerwatu Dzhendema bez konieczności pokonywania długich odległości. Leży 8km na północny zachód od miasta Kalofer, w pobliżu klasztoru Kalofer. Przechodzi przez malowniczy kanion rzeki Byala, tuż przy strefie przygranicznej rezerwatu. Eko-Szlak przecina liczne wodospady i zbiorniki, które chłodne górskie wody utworzyły na swej drodze w dół doliny. Zadbane drewniane mosty i ścieżki wiją się przez roślinność porastającą brzegi wąwozu i stopniowo odsłaniają piękno niedostępnego Dzhendem.

Eko-szlak jest zbudowany i utrzymywany przez administrację Centralnego Bałkańskiego Parku.
Szlak jest interesujący zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – liczne tablice informacyjne dają zwiedzającym możliwość zapoznania się z niektórymi mieszkańcami parku (gady, płazy, rośliny, etc.) w atrakcyjny sposób.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)