Strona NaszaBulgaria.pl została stworzona przez grupę ludzi zafascynowanych Bułgarią, jej kulturą, historią, potencjałem turystycznym i inwestycyjnym. Będziemy na niej publikowali materiały naszego autorstwa takie jak: przewodniki, artykuły, kalendarze wydarzeń, wiadomości, aktualności i analizy dotyczące Bułgarii, a także polecane kwatery. Popularne wśród nie tylko polskich turystów noclegi nad morzemto nie jedyny atut tego kraju. I choć dla większości Bułgaria apartamentyoferująca nad Morzem Czarnym to jedyny obraz tego kraju, my postaramy się przedstawić jej bardzo różnorodne oblicza. Rewelacyjne wczasy Bułgariazapewnia także w okresie zimowym w górskich ośrodkach, znanych z doskonałych warunków narciarskich. Pragniemy pokierować polskich turystów, aby odkryli mniej znane miejsca i odkryli prawdziwą twarz Bułgarii.

-----

Nasi partnerzy:

www.bulgarianvillarenters.com- wille w Bułgarii

forum turystyczne
Samochodem z Polski do Bułgarii

Przydatne informacje Mar 02, 2011 No Comments

Bulgaria_PolandTrasa z Polski do Bułgarii przez Rumunię ma długość ok. 1600km i można ją pokonać w ok. 26 godzin w ciągu dwóch dni. Warto stanąć na nocleg w Rumunii (zdecydowanie tańszy niż Toskania apartamenty oferująca nie tylko w okresie wakacyjnym). Obywatele Unii nie muszą wykupować wiz ani żadnych innych dokumentów na przejazd przez kraje położone na trasie (łącznie z Bułgarią). Powoduje to, że polscy turyści mogą do Bułgarii łatwo dotrzeć samochodem i pozostać mobilnym na miejscu, eksplorując Wybrzeże Morza Czarnego.

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularną trasę z Polski do Słonecznego Brzegu na południowym wybrzeżu Morza Czarnego:

1) Polska
– Wyjazd z Krakowa na drogę nr E77 / 7 w kierunku na Zakopane
– Dalej drogą nr E77 / 7 /47 w kierunku na Nowy Targ
– W Nowym Targu dalej drogą nr 49 w kierunku granicy

2) Słowacja
– Po przekroczeniu granicy należy jechać w kierunku na Poprad

WAŻNE: Prosimy pamiętać o wykupieniu winiety!
Winiety są dostępne na większości stacji benzynowych. Winieta jest wymagana tylko na autostrady i jeśli się je ominie można zaoszczędzić nie kupując winiety, mimo że ceny w Bułgarii za winiety, podobnie jak ceny w Chorwacji, są stosunkowo niskie.

– W Popradzie – zjazd z autostrady nr E50 / 18 w kierunku na Prešov / Košice
– W Prešov zjazd z autostrady numer E71 / 68 w kierunku na Košice i Miskolc (Węgry)

3) Węgry
– Należy przejechać przez granicę i dalej wzdłuż drogi nr E71 / 3 w kierunku na Miskolc

WAŻNE: Prosimy pamiętać o kupnie winiety!
Winiety są dostępne na większości stacji benzynowych.

– W Miskolc należy zjechać na autostradę nr M30 / E71 w kierunku na Debrecen
– W Debrecen – zjazd na drogę nr 47 – w kierunku na Berettyoujfalu i dalej na Oradea (Rumunia)
– W Berettyoujfalu – zjazd na autostradę nr E60 / 42 – w kierunku na Oradea (Rumunia)

4) Rumunia
– Należy przejechać granicę i dalej autostradą E60 / 1 – w kierunku na Oradea / Bukareszt

WAŻNE: Prosimy pamiętać o kupnie winiety!
Winietę tygodniową można kupić 150m od przejścia granicznego.

– Oradea – dalej drogą nr. E60 / 1 – w kierunku na Cluj-Napoca / Bukareszt
– Około 30 km od Cluj-Napoca leży nowa autostrada – dalej wzdłuż autostrady nr A3 (40 km) w kierunku Turda
– Dalej z Turda drogą nr E81/ 1 w kierunku na Sebes
– Dalej z Sebes drogą nr E81/ 1 w kierunku na Sibiu
– Dalej z Sibiu drogą nr E81/ 7 w kierunku na Ramnicu Valcea
– Dalej z Ramnicu Valcea drogą nr E81/ 7 w kierunku na Pitesti
(autostrada z Bukaresztu zaczyna się przed miastem Pitesti)
– Dalej drogą nr E81 / A1 w kierunku na Bukareszt (obwodnica)
– Należy zjechać z obwodnicy Bukaresztu na drogę nr E70 / 5 w kierunku Giurgiu (płatny most)

5) Bułgaria
– Przejście graniczne w Giurgiu / Ruse – jest to płatny most nad Dunajem

WAŻNE: Przejazd mostem jest płatny!
Prosimy pamiętać o bułgarskiej winiecie!
Tygodniową lub miesięczną winietę można kupić na przejściu granicznym po stronie bułgarskiej, 10m od kontroli paszportowej lub na większości stacji benzynowych. Przeczytaj więcej o Winietach w Bułgarii >>

– Ruse – dalej drogą nr E70 / 2 w kierunku na Razgrad
– Razgrad- dalej drogą nr E70 /2 w kierunku na Szumen
– Szumen- dalej autostradą nr E70 / A2 w kierunku na Warnę
– Warna – kierunek Slancev Brjag / Sunny Beach i Burgas

Regulacje i porady dotyczące bezpieczeństwa w Bułgarii
Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej i reguły poruszania się po drogach są tu podobne jak w innych europejskich krajach.
Są jednak pewne specjalne zasady i regulacje w przypadku jazdy samochodem w Bułgarii.
Aby móc prowadzić samochód w Bułgarii trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać ważne prawo jazdy. Obywatele innych europejskich krajów mogą jeździć z ważnym międzynarodowym prawem jazdy. Jeżeli posiadacie Państwo prawo jazdy wydane dla konkretnego kraju europejskiego, możecie na jego podstawie prowadzić pojazdy, pokazane w tymże prawie jazdy.
Prosimy pamiętać aby prawo jazdy zawsze mieć ze sobą podczas prowadzenia samochodu.

UBEZPIECZENIE
Jeśli planujecie Państwo podróż do Bułgarii, będziecie potrzebowali dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie pojazdu (OC). Pojazd musi posiadać także aktualny przegląd techniczny.

WYPOSAŻENIE POJAZDU
Wyposażenie pojazdu powinno obejmować następujące przedmioty wymagane prawnie: czerwony trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica i odblaskowa zielona lub pomarańczowa kamizelka.

ZNAKI DROGOWE
Znaki drogowe posiadają napisy zarówno w alfabecie łacińskim jak i w cyrylicy. W mniejszych miejscowościach nie wszystkie znaki występują w alfabecie łacińskim. Czasem znaków całkowicie brak.

OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI W BUŁGARII
W Bułgarii obowiązują następujące ograniczenia prędkości:
130 km/h na autostradach
90 km/h na innych drogach poza miastami
50 km/h w miastach/wioskach

PASY BEZPIECZEŃSTWA
Kierowca i wszyscy pasażerowie muszą zawsze mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Również pasażerowie podróżujący z tyłu muszą mieć zapięta pasy, o ile w samochodzie są one obecne. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży. Dzieci poniżej 12 roku życia i/lub mające mniej niż 150cm wzrostu, nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Telefonów komórkowych można używać tylko z zestawem słuchawkowym lub głośnomówiącym.

ALKOHOL
Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi w Bułgarii 0.5 ‰. Należy unikać prowadzenia po spożyciu alkoholu ponieważ policja ma prawo do wybiórczych testów trzeźwości kierowców i w przypadku odmówienia poddania się testowi, nakładane są kary. Mandaty mogą być bardzo wysokie, zależnie od stwierdzonego poziomu alkoholu we krwi.

STACJE BENZYNOWE / LPG / CNG
OMV, Shell, Petrol, Lukoil i Rompetrol to największe sieciowe stacje benzynowe w Bułgarii. Akceptowane są w nich płatności gotówką i kartami kredytowymi, jednak jeśli chcecie Państwo zapłacić kartą, radzimy przed rozpoczęciem tankowania zapytać czy jest to możliwe. Czasem ze względu na awarię terminali, płatności kartami są niedostępne. W takim przypadku możecie Państwo jechać na następną stację lub zapłacić gotówką.

LPG (Gaz, Autogaz) jest bardzo popularny w Bułgarii i stacje oferujące to paliwo można znaleźć praktycznie wszędzie. LPG jest dostępny na każdej z powyżej wymienionych oraz na wielu innych stacjach. Samoobsługa nie jest dozwolona przy tankowaniu LPG. Zostaniecie Państwo obsłużeni przez pracownika stacji.

CNG
W Bułgarii znaleźć można ponad 80 stacji oferujących CNG. Są one położone w Warnie, Burgas, Nessebarze i innych miastach.

PARKOWANIE
Parkowanie w Burgas, Słonecznym Brzegu i Nessebarze jest płatne. W Burgas, w Niebieskiej strefie płatnego parkowania, opłatę uiścić należy albo w parkomacie albo u parkingowego. Można też dokonać płatności przez SMS. Praktycznie całe centrum Burgas jest objęte Niebieską strefą. Parkowanie kosztuje 1 lewa (0.50 EUR za godzinę). Warto mieć przy sobie bułgarskie monety (1 i 0.50 lewa), aby móc skorzystać z parkomatu.

W Nessebarze znajdują się duże parkingi dla samochodów. Opłata jest uiszczana parkingowemu w bułgarskich lewach.
W Słonecznym Brzegu sytuacja jest taka sama. Najlepiej parkować samochód na płatnych parkingach i unikać parkowania na ulicy (za wyjątkiem Niebieskiej strefy).

Źródło: http://www.bulgarianvillarenters.com/pl/samochodem-z-polski-do-bulgarii/

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)