Sozopol- skarb Morza Czarnego

Przewodniki Lip 08, 2011 No Comments

sozopolSozopol leży 31 km od miasta Burgas i jego lotniska międzynarodowego. Ten kurort nadmorski położony w południowej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, wybierany jest każdego lata przez tysiące turystów z Bułgarii i Europy Wschodniej. Rosnąca liczba turystów z innych krajów europejskich oraz Rosji odkrywa uroki niegdysiejszej wioski rybackiej.

Historia
Sozopol jest przesiąknięty historią i kulturą, podobnie jak egipska Aleksandria, a do tego jest najstarszym miastem nad Morzem Czarnym, założonym w 610r. p.n.e. przez Greków. Pierwotnie mała wioska rybacka, z czasem stopniowo stała się jednym z największych portów nad Morzem Czarnym. Podwodne poszukiwania odnalazły fragmenty naczyń ceramicznych, kamiennych, kości i narzędzia, które datuje się na epokę brązu. Kotwica będąca symbolem miasta widoczna jest niemalże na każdym kroku w zatoce, stanowiąc dowód, na pochodzenie miasta z czasów starożytnych. Kotwica jest obecna na wszystkich monetach bitych przez Apolonię (tak nazywał się Sozopol za czasów greckich) od 6 wieku p.n.e. Symbol reprezentuje znaczenie handlu i miasta, jako centrum kulturalnego.
Stare ikony i rzeźby reprezentują życie i sztukę ówczesnych czasów. XIX-wieczna architektura kamiennych i drewnianych domów na Starym Mieście położonych przy brukowanych uliczkach czyni to miejsce wyjątkowym, wartym odwiedzenia. Normalny jest widok starszych pań siedzących przed domami, dziergającymi dzianiny i koronki i sprzedające dżemy. Rygorystyczna kontrola budowlana sprawiła, że Stare Miasto utrzymuje swój zabytkowy charakter.

Miejsca do zwiedzania
Istnieje ponad 45 obiektów do zwiedzenia w Sozopolu i wiele domów pochodzących z okresu Narodowego Odrodzenia. Z okresu renesansu pochodzą dwa zabytkowe kościoły – św. Zosima i Świętej Dziewicy. Jest tu ciekawe Muzeum Archeologiczne i Galeria Sztuki. Uwagę przyciągają XVII-wieczne domy, a w szczególności jeden znany jako Laskaridis Dimitur, w którym jest obecnie galeria sztuki. W innym zaprojektowano restaurację o nazwie „Stenata”.
—–
REKLAMA

Jeżeli masz w planach budowę domu, koniecznie odwiedź salon budowlany firmy Budus. Szczegóły na stronie internetowej Materiały budowlane Wrocław.

—–
Wybrzeże
Mały port jest wypełniony łodziami rybackimi, które dostarczają ryb restauracjom położonym wzdłuż tętniącej życiem promenady, przyciągającej tłumy ludzi w sezonie turystycznym. Na uroczym Starym Mieście znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, wśród których znajdują się do wyboru rzeźby w drewnie, ceramika, skóry i koronki na prezenty dla rodziny i przyjaciół.

Wybrzeże jest wysokie i skaliste, a piaszczyste plaże w Sozopolu są dwie. Najlepsza z plaż jest 6km na południe od Sozopola znana jako Dyuni, położona w ekskluzywnym ośrodku, zaprojektowanym przez Austriaków. Wzdłuż wybrzeża położone są moczary Arkutino z pływającymi liliami, irysami i winoroślą, które zajmują powierzchnię 62 ha. Nieco dalej znajduje się rzeka Ropotamo będąca rezerwatem przyrody. Na koniec każdego lata tysiące ptaków, w tym pelikany, bociany i inne gatunki gromadzą się, aby migrować na południe na zimę.

Zakwaterowanie
Turyści mają do wyboru wiele hoteli i kwater prywatnych, barów, kawiarni i restauracji w trakcie pobytu zarówno w starej, jak i nowej części miasta Sozopol. Nowy Sozopol to nowoczesna dzielnica, która przez cały rok oferuje liczne hotele i apartamenty, jest duży wybór pod względem jakości i ceny, popularny jest i Radik Hotel i Groudov. Trudno tu jednak o takie zakwaterowanie jak tanie noclegi na Mazurach. Większość to stosunkowo drogie i komfortowe apartamenty. Pobyt w okolicznych miastach, takich jak Czernomorec to często tańsza opcja od Sozopolu.
Można tu znaleźć także wiele kempingów, z odpowiednim zapleczem usług i umiarkowanymi cenami.

Jeśli ktoś decyduje się na wizytę na początku września powinien wcześniej zarezerwować sobie noclegi, ze względu na odbywający się tu międzynarodowy festiwal muzyki, który przyciąga ludzi z całego kraju.
1 – 10 maja 2011 r. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny,
5 – 15 lipca 2011 Międzynarodowy Festiwal Młodzieżowy,
16 – 18 lipca Tradycyjne Święto Sozopolu,
25 lipiec 2011 Dzień Łodzi Podwodnych
1 – 08 sierpnia 2011 „Holiday Fleet”
26 sierpnia – 05 września 2011 Festiwal Sztuki
Bułgarskie lato jest stosunkowo krótkie w porównaniu do innych miejsc w Europie, z sezonem wakacyjnym, od maja do września. Sozopol najbardziej tłumnie odwiedzany jest w lipcu i sierpniu, a poza sezonem miasto funkcjonuje jako senna wioska rybacka.

Transport
Istnieją regularne połączenia autobusowe między Burgas i Sozopolem, i okolicznymi kurortami. Taksówki, prywatne busy i „łodzie-taksówki” kursują również do Nessebaru, Burgas i Warny.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)