Strandzha

Przewodniki Lut 17, 2017 No Comments

Największym obszarem chronionym na terytorium Bułgarii, o powierzchni ponad 1161km2 jest Park Przyrody Strandzha. Położóny jest w południowo-wschodniej części kraju, a jego południowa granica pokrywa się z granicą bułgarsko- turecką i ciągnie się się aż do wybrzeża Morza Czarnego na wschodzie.

Park obejmuje pięć rezerwatów przyrody, czternaście obszarów chronionych i osiem naturalnych zabytków. Góry Strandzha, na których znajduje się park, zamieszkują ciekawe gatunki fauny i flory, z czego część (aż 64) to pozostałości minionych okresów geologicznych (relikty). Siedem gatunków nie można zobaczyć nigdzie indziej w Europie.
Jest to jedyne miejsce na całym kontynencie, gdzie typowe lasy z końca trzeciorzędu (około 1,8 miliona lat temu) zostały zachowane. Liściaste lasy zajmują około 80% obszaru parku. Często można spotkać tu drzewa, które mają ponad 500 lat.

Park Strandzha to bułgarski obszar chroniony z największą liczbą kręgowców – 413 gatunków, z których 31 jest reliktem. Via Pontica – trasa migracji ptasiej przechodzi przez obszar przybrzeżny Parku Strandzha. Co roku miliony ptaków lata tym korytarzem powietrznym. To sprawia, że park jest niezwykle ważny dla przetrwania dziesiątków rzadkich i chronionych gatunków ptaków.

Bogata różnorodność biologiczna parku jest efektem historii geologicznej Strandzhy, jej klimatu i wyjątkowej pozycji geograficznej – posadowieniu na rozdrożu pomiędzy Europą, Morzem Śródziemnym i Azją. W obrębie terytorium zaledwie kilku kilometrów kwadratowych turyści mogą przejść przez las dębowy, a następnie przejść przez typowe strefy śródziemnomorskie i zatokę mokrego lasu, by w końcu dotrzeć do morza. Istnieje kilka oznaczonych eko- szlaków na terenie parku. I choć Chorwacja (polecamy serwis tylkochorwacja.pl osobom zainteresowanym wyjazdem do tego kraju), obok Bułgarii jeden z popularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków posiada przepiękne parki, to Strandzha wydaje się jednym z najciekawszych.

Jednym z symboli tego regionu jest nestinarstwo – stary rytuał o pogańskich korzeniach, gdzie ludzie tańczą na gorącym żarze. Nestinarstwo jest wpisane na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)