WILLE W BUŁGARII

Szukasz willi w Bułgarii na doskonałe wakacje? Spróbuj www.bulgarianvillarenters.com!

APARTAMENTY POD WYNAJEM

Bułgaria apartamenty - najtańsze oferty wynajmu apartamentów w Bułgarii. Słoneczny Brzeg, Święty Włas, Elenite, Kraniewo. Komfortowe obiekty blisko plaży, idealne na wakacje w Bułgarii.

Forum turystyczne

Forum turystyczne

Waluta Bułgarii – lewa [BGN]

Waluta Bułgarii - lewa

Waluta Bułgarii - lewa

Sprawdź też informacje o walucie Bułgarii pod linkiem Bułgaria waluta.

Obowiązującą w Bułgarii walutą jest lewa (BGN). Jeden lewa dzieli się na sto stotinek (1BGN = 100 stotinek). Szalenie istotną informacją dla osób wybierających się do Bułgarii jest fakt, że lewa jest SZTYWNO powiązany kursowo z euro. Co to znaczy? Znaczy tyle, że kurs lewa do euro jest stały i niezmienny i wynosi 1EUR=1,9558BGN.

Wiele osób planujących wakacje w Bułgarii zadaje pytanie jaką walutę najlepiej zabrać do tego kraju. Otóż moim zdaniem, ze względu na wspomniane sztywne powiązanie lewa z euro najlepiej jest zabierać właśnie euro. Prawdą jest, że niekiedy w polskich kantorach da się kupić lewa, ale kurs często jest zupełnie oderwany od rzeczywistości. Na dobrą sprawę, w ogromnym uproszczeniu, można powiedzieć, że ze względu na sztywne powiązanie waluty bułgarskiej z unijną, w Bułgarii już dziś obowiązuje euro!


———-
REKLAMA
Apartamenty Rzym – Olbrzymia ilość ofert wynajmu apartamentów w Rzymie. Wspaniała alternatywa dla hoteli. Jeśli planujesz wizytę w Wiecznym Mieście koniecznie sprawdź naszą ofertę!
———-

Zabierając do Bułgarii euro mamy PEWNOŚĆ, że wymienimy je na miejscu w stosunku 1EUR=1,93-1,94BGN. W dużych kurortach takich jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski, zwłaszcza w kantorach przy samej plaży, kurs może być mniej korzystny i wynosić 1,89-1,90BGN za 1EUR. Podczas swojego pobytu w Bułgarii spotkałem się także z nieuczciwymi kantorami stosującymi metodę tzw. „czeskiego błędu”. Na tablicy z kursami podają one, że 1EUR=1,39 lub 1,49BGN (zamiast 1,93 lub 1,94BGN). Wydaje się to łatwe do wychwycenia, ale jak się okazuje często nie jest i wiele osób daje się nabrać. Przed takim kantorem, na wysokim stołku siedzi sobie zazwyczaj uczciwej postury Pan, który ma za zadanie hamować gniew „zrobionych w konia” turystów, ponieważ oczywiście „po odejściu od okienka reklamacji nie uwzględnia się”… Najwięcej takich kantorów spotkałem w Nessebarze, ale i w Warnie natknąłem się na jeden czy dwa stosujące tę metodę. Oczywiście zawsze bezpiecznie można pieniądze wymienić w banku, należy jednak pamiętać, aby zabrać ze sobą jakiś dokument potwierdzający tożsamość. Pod żadnym pozorem nie należy wymieniać pieniędzy u przygodnie spotkanych „cinkciarzy”.

Reasumując, walutą Bułgarii jest lewa, jeśli jednak wybierasz się na wczasy do tego kraju, najlepiej weź ze sobą euro i wymień na miejscu w kantorze lub banku. Jeżeli wymieniasz pieniądze w kantorze, upewnij się, że na tablicy z kursami nie został zastosowany tzw. „czeski błąd”. W większości przypadków kantory na tablicy z kursami podają informację „No commission”, jeśli jednak takiego napisu nie ma, upewnij się, że kantor nie obciąży Cię żadną prowizją.

Comments are closed.