Strona NaszaBulgaria.pl została stworzona przez grupę ludzi zafascynowanych Bułgarią, jej kulturą, historią, potencjałem turystycznym i inwestycyjnym. Będziemy na niej publikowali materiały naszego autorstwa takie jak: przewodniki, artykuły, kalendarze wydarzeń, wiadomości, aktualności i analizy dotyczące Bułgarii, a także polecane kwatery. Popularne wśród nie tylko polskich turystów noclegi nad morzemto nie jedyny atut tego kraju. I choć dla większości Bułgaria apartamentyoferująca nad Morzem Czarnym to jedyny obraz tego kraju, my postaramy się przedstawić jej bardzo różnorodne oblicza. Rewelacyjne wczasy Bułgariazapewnia także w okresie zimowym w górskich ośrodkach, znanych z doskonałych warunków narciarskich. Pragniemy pokierować polskich turystów, aby odkryli mniej znane miejsca i odkryli prawdziwą twarz Bułgarii.

-----

Nasi partnerzy:

www.bulgarianvillarenters.com- wille w Bułgarii

forum turystyczne
Warna – letnia stolica Bułgarii

Przewodniki Wrz 27, 2009 No Comments

varnaWarna to letnia stolica Bułgarii, miasto kosmopolityczne, pełne energii i życia. Docenili je bułgarscy królowie, którzy w przeszłości uczynili z niej swoją letnią rezydencję. Dziś Warna zdobywa coraz większą popularność jako miasto dobrej zabawy, słońca i wypoczynku i coraz częściej wakacje w Bułgarii oznaczają właśnie wypoczynek w Warnie. Ilość organizowanych tutaj imprez rośnie z roku na rok, a tutejsi artyści stają się rozpoznawalni na świecie. Postanowiliśmy dziś przyjrzeć się Warnie z bliska.

Miasto posiada 530,000 mieszkańców, co stawia je na trzecim miejscu w rankingu największych miast Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie). Warna może się pochwalić dwudziestoma kilometrami pięknych plaż oraz źródłami wód termalnych. Owe osławione źródła termalne są jednak mocno zaniedbane i w zasadzie nie stanowią atrakcji turystycznej, ponieważ tylko Bułgarzy mieszkający w Warnie mają odwagę się w nich kąpać. Warna stanowi także bramę do typowych kurortów nadmorskich, takich jak położony tuż za granicami miasta Sveti Konstantin i Elena czy słynne, położone nieco dalej Złote Piaski. Turystyka jest głównym źródłem dochodu miasta, które w 2006 roku przyciągnęło 4.74 miliona turystów z czego 3.99 miliona stanowili goście zagraniczni.


Centrum miasta zostało w większej części ładnie odnowione o co zadbała odbudowująca się bułgarska klasa średnia. Sercem Warny jest plac Nezavisimost z ładną fontanną przy której można się nieco ochłodzić w upalne letnie dni. Plac otaczają urocze kafejki i restauracje. Jest to świetne miejsce aby zatrzymać się na kawę i chwilę odpocząć patrząc jak świat biegnie obok nas. W bocznych uliczkach znaleźć można wiele ciekawych sklepów i butików, a zakupy tutaj to prawdziwa przyjemność.

Zachodnie przedmieścia Warny to teren zdominowany przez wstrętne, olbrzymie, betonowe bloki powstałe między 1960 a 1980 rokiem. Dla przeciętnego turysty nie ma tutaj zbyt wiele do zobaczenia, choć niektórych może przyciągnąć skromne muzeum poświęcone bitwie pod Warną z 1444 roku, w której poległ polski król Władysław III Warneńczyk. Jest tu też kilka większych marketów takich jak np. Metro z sieci Cash and Carry. Na szczęście paskudne, szare, betonowe bloki powoli wypierane są przez nowe budynki mieszkalne utrzymane w barwach pastelowych i nadające okolicy zdecydowanie przyjemniejszy wygląd.

————
REKLAMA
Doskonałym pomysłem na wakacje są Włochy noclegi. Wybieraj spośród dziesiątek kwater, domków willi i apartamentów w regionach takich jak Lazio, Liguria, Marche, Toskania czy Umbria.

Jeśli interesują Cię konkretnie domki w Toskanii, wejdź koniecznie na WakacyjnyWynajem.pl i przebieraj w ofertach. Wakacje w Toskanii z pewnością na długo zapadną w Twojej pamięci.

Apartamenty Czarnogóra – piękne kwatery nad samym morzem po naprawdę niskich cenach. Zaplanuj swoje wakacje w Czarnogórze już dziś.
————

POŁOŻENIE
Warna leży w Bułgarii na jej północnym wybrzeżu Morza Czarnego, 470km na północny wschód od Sofii. Najbliższymi większymi miastami są Dobricz (45km na północ), Szumen (80km na zachód) i Burgas (130km na południowy zachód). Miasto ma kształt podkowy ponieważ leży przy zatoce, co czyni z niego doskonały, naturalny port. Bliskość morza sprawia, że Warna oferuje przyjemny kontynentalny klimat z długą, łagodną jesienią i wiosną, gorącym, słonecznym latem i krótką, nieprzewidywalną zimą.

HISTORIA
Warna należy do najstarszych miast w Europie i na przestrzeni wieków należała do wielu wspaniałych imperiów. Grecy nazywali ją Odessos i założyli jako kolonię kupiecką już w 570 roku p.n.e. Przez stulecia przebiegał tędy szlak handlowy i do IV wieku p.n.e. miasto zamieszkiwała społeczność składająca się głównie z Greków i Traków.

Po Grekach miasto przeszło w ręce Rzymian i stało się częścią Imperium Rzymskiego. Odessos straciło swoją polityczną niezależność i zachowało tylko pozory własnej administracji. Mimo to udało mu się utrzymać swoje duże znaczenie pod względem kulturalnym, ekonomicznym i militarnym. Pozostałości po czasach rzymskich są w Warnie nadal doskonale widoczne. Turyści mogą podziwiać imponujące mury i wspaniałe pozostałości po rzymskich łaźniach i termach, które stanowią największe rzymskie ruiny w Bułgarii. Termy Rzymskie znajdują się niedaleko portu i parku ciągnącego się na całej długości wybrzeża Warny.

Pod koniec VI wieku Bałkany zostały podbite przez Słowian, którym miasto zawdzięcza swoją obecną nazwę. Warna znaczyło w ich języku „czarny”. Do XIV wieku Warna była tętniącym życiem centrum handlowym odwiedzanym często przez genueńskie i weneckie statki kupieckie. Warna była w tamtym okresie najważniejszym portem morskim między Konstantynopolem i deltą Dunaju. Po dziś dzień znajduje się tutaj główna siedziba bułgarskiej marynarki.

Pod koniec XIV wieku Warna została zdobyta przez Turków i, podobnie jak reszta Bułgarii, pozostawała pod władaniem tureckim do XIX wieku. W 1444 roku rozegrała się pod Warną ogromna bitwa między wojskami chrześcijańskimi dowodzonymi przez młodego króla Polski i Węgier Władysława III, a wojskami tureckimi dowodzonymi przez Sułtana Murada II. Bitwa zakończyła się klęską wojsk chrześcijańskich, a Władysław III poniósł w niej śmierć zyskując sobie przydomek Warneńczyk.

Warna była częścią Imperium Otomańskiego do 1878 roku kiedy to została wyzwolona przez Rosjan i na mocy Traktatu Berlińskiego przekazana pod władanie Bułgarii. Rosjanie już wcześniej przejmowali miasto w 1773 i ponownie w 1828 roku. Brytyjczycy i Francuzi walczący z Rosjanami podczas Wojny Krymskiej (1854-1856) używali Warny jako jednego z głównych centrów dowodzenia i główną bazę morską. W 1866 pierwsza linia kolejowa w Bułgarii połączyła Warnę z portem w Russe nad Dunajem i tym samym połączyła Otomańską stolicę, Istambuł z Europą Centralną. Przez kilka lat na trasie tej kursował Orient Express.

JAK DOTRZEĆ
Warna posiada międzynarodowe lotnisko, na które z Polski w sezonie letnim można dolecieć bezpośrednio tanimi liniami lotniczymi norwegian. PLL Lot latają do Sofii skąd można liniami lokalnymi Hemus Air dolecieć do Warny. Lotnisko znajduje się dość blisko centrum miasta.

Do Warny można także dotrzeć wodą. Z kolei z portu w Warnie można wybrać się do kilku naprawdę interesujących miejsc jak np. Odessa czy Istambuł.

Główny dworzec kolejowy jest położony w południowej części miasta, blisko portu i oferuje połączenia z wieloma miastami Europy. Z kolei dworzec autobusowy znajduje się w północno-zachodniej części Warny ok. 2km od centrum. Autobusem można stąd dojechać niemal w każdy zakątek Bułgarii.

Samochód to także doskonały sposób aby dostać się do miasta, do którego prowadzą autostrady A2 i A5.

Warna nie jest na tyle duża aby nie dało się jej zwiedzić pieszo. Publiczny transport jest tu jednak dobrze rozwinięty i zorganizowany, a do tego dość tani. Kursują tutaj dziesiątki lokalnych i ekspresowych autobusów oraz przeróżnych minibusów. Do dyspozycji turysty jest też spora liczba taksówek, które mają swój główny postój przy samej Cerkwi Katedralnej.

CO ZOBACZYĆ

Cerkiew Katedralna w Warnie

Cerkiew Katedralna w Warnie

Cerkiew Katedralna – najważniejsza i najbardziej charakterystyczna budowla w mieście. Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy to druga pod względem wielkości świątynia w całej Bułgarii. Większy jest tylko sobór Aleksandra Newskiego znajdujący się w stolicy Bułgarii – Sofii. Cerkiew Katedralna w Warnie została wybudowana w stylu neobiznatyjskim, na wzór cerkwi petersburskiej. Już z daleka widać ogromne kopuły w złotym kolorze symbolizujące bogactwo i przepych. Budowla imponuje swoim wyglądem zewnętrznym, ale prawdziwe cuda można zobaczyć w jej środku. Znajduje się tam imponujący ikonostas, ale warte uwagi są też freski, które pochodzą z połowy XX wieku. Cerkiew jest obiektem bardzo przestronnym, o wspaniałej akustyce.  Jeśli uważnie obejrzymy cerkiew zauważymy, że główna jej wieża odbiega architektonicznie od reszty budynku. Dzieje się tak dlatego, iż została ona dobudowana dopiero na początku XX wieku. Cerkiew znajduje się w samym centrum Warny i zaraz naprzeciwko niej zaczyna się główny bulwar, prowadzący w dół nad morze i do Parku Primorskiego. Cerkiew Katedralna w Wanie nie jest jedynie zabytkiem do zwiedzania. Odbywają się w niej normalne nabożeństwa, więc każdy kogo interesuje obrządek prawosławny powinien koniecznie wybrać się na mszę odprawianą w tej pięknej budowli.

 

Park Primorski – cały teren położony prze bezpośrednio przy morzu, stanowi w Warnie olbrzymi park zwany Parkiem Primorskim. Jest to miejsce pełne zieleni,w którym znajdują się piękne alejki i zacienione ścieżki. Park ten to jednak nie tylko doskonałe miejsce do spacerów. Znaleźć w nim można niewielki Muzeum Marynarki Wojennej, Akwarium, Planetarium oraz największą atrakcję- Delfinarium. To ostanie jest ulubioną atrakcją dla dzieci. Niedawno w centralnym punkcie parku odnowiono duży plac, na którym obecnie odbywają się różne imprezy i koncerty. W parku znajduje się też mały amfiteatr, w którym w sezonie często popołudniami można obejrzeć różne ciekawe występy.

Muzeum Bitwy Pod Warną i mauzoleum Władysława Warneńczyka – stosunkowo niewielkie, położone w miejscu gdzie rozegrała się bitwa w 1444 roku. Można w nim obejrzeć eksponaty związane z samą bitwą jak i przeróżne, niezwiązane z nią militaria. Na terenie muzeum położone jest także symboliczne mauzoleum Władysława Warneńczyka. Symboliczne ponieważ ciała króla nigdy nie odnaleziono.

Kamienny las – piszemy o nim tutaj.

Muzeum Archeologiczne – posiada niezwykle bogate zbiory eksponatów z tutejszych terenów od okresu pierwszych śladów bytności ludzi do podboju przez Turków. Jest tu również wspaniała kolekcja ikon. Żelazny punkt programu dla osób interesujących się archeologią. Położone niemal w samym centrum miasta przy ulicy Mariji Luizy 41, nieopodal dużego szarego wieżowca będącego miejskim ratuszem.

Plaże – Warna posiada naprawdę ładne plaże, które śmiało mogą konkurować z plażami niejednego typowego kurortu wakacyjnego. Ciągnący się przy wybrzeżu Park Priomorski jest z kolei idealnym miejscem do uprawiania joggingu czy jazdy na rowerze. Jeśli dodać do tego wszelkie udogodnienia, które oferuje duże miasto oraz fakt, że tutejsze plaże nie są tak zatłoczone jak w dużych kurortach, Warna zaczyna jawić się jako doskonała alternatywa do wypoczynku w Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu.

ZAKUPY
Ceny w Warnie są często od 20 do nawet 40% niższe niż w dużych kurortach turystycznych. Z tego powodu warto się tutaj wybrać na zakupy. Na większe zakupy spożywcze polecamy markety z sieci Piccadilly, których kilka położonych jest w centrum miasta oraz market Metro z sieci Cash and Carry położony na obrzeżach. W tym drugim kupić można nie tylko artykuły spożywcze i przemysłowe, ale również elektronikę, AGD, sprzęt i meble biurowe oraz ubrania.

Nieopodal Cerkwi Katedralnej początek ma ulica Doktora Piskjuljewa. Niemal na całej jej długości znajdują się sklepy z wyrobami ze skóry (głównie butami) po naprawdę atrakcyjnych cenach. W górze ulicy natomiast, położony jest jeden z większych bazarów w mieście.

GDZIE ZJEŚĆ I WYPIĆ
Restauracje
Guan Don – naprzeciwko hotelu Splendid i blisko Cerkwi Katedralnej. Olbrzymi wybór dań kuchni chińskiej. Naprawdę niskie ceny.

Tambuktu – położona przy samym morzu z widokiem na największą plażę w Warnie. Restauracja oferuje doskonałe dania z ryb w tym niezłe sushi.

Mr. Baba – także przy samej plaży, blisko portu. Niezwykła restauracja imitująca stary, drewniany statek (od zewnątrz w zasadzie JEST to drewniany statek). Duży wybór dań rybnych, przyjazna obsługa. Cieszy się dużą popularnością i wieczorami z reguły jest pełna.

Godzilla – masz ochotę na szybką sałatkę albo pizzę? Godzilla zaprasza! Wyśmienite, bardzo duże sałatki przygotowywane w ekspresowym tempie oraz spory wybór pizzy. W warnie są trzy restauracje Godzilla, bardzo charakterystyczne dzięki dużej figurze Godzilli strzegącej wejścia każdej z nich. Jedna znajduje się przy plaży, druga przy głównym deptaku, a trzecia przy tej samej ulicy co Cerkiew Katedralna (od Cerkwi Katedralnej należy kierować się w kierunku Muzeum Archeologicznego).

Kawiarnie
Delfin – położona w połowie deptaka Kniaz Boris. Jest to mała kawiarnia oferująca stylowe wnętrze i nowoczesną atmosferę. Specjalnością jest ciasto Delfin i koktajl Delfin. Jest tu 80 miejsc siedzących, z czego większość w przyjemnym cieniu drzew.

Coco Bongo – położona za głównym placem z fontanną, tuż za budynkiem teatru. Oferuje olbrzymi wybór lodów. Wszystkie miejsca siedzące są na zewnątrz w pięknym ogrodzie z palmami. Jest tu też miejsce do zabawy dla dzieci oraz parking.

Mistral – fantastyczna kawiarnia na ulicy Preslav oferująca 22 rodzaje włoskich lodów. Specjalnością są lody zwane Fantastiko. Jest tu też spory wybór ciast i puddingów.

Bary
Viking – bar oferuje 35 rodzajów piwa i 15 rodzajów wina. Położony przy ulicy Ivan Aksakov, oferuje miejsce do siedzenia zarówno w środku jak i na zewnątrz. Jest tu też specjalne miejsce dla dzieci. Specjalnością jest pieczeń wieprzowa Viking.

The Red Pub – typowy bar położony przy Tchatalja Boulevard. Posiada bardzo stylowe wnętrze ze zdjęciami i rzeźbami gwiazd. Jest otwarty do 2 nad ranem i oferuje bogaty wybór napojów alkoholowych i przekąsek.

The Three Lions – typowy angielski pub oferujący 60 rodzajów piwa. Położony przy ulicy Caribrod.

Kluby
The Zone – położony poniżej Parku Primorskiego, na samej plaży. Może pomieścić niesamowitą liczbę 5000 osób. Muzyka jest wspaniała. Czasem znani artyści grają tu na żywo. Repertuar jest zróżnicowany, od R&B, muzyki latynoamerykańskiej, folku, baletu po przedstawienia erotyczne. Jest tu także strzeżony parking.

Quasimodo – naprzeciwko stadionu przy bulwarze Vassil Levski. Interesujący klub nocny oferujący pop, rock i muzykę disco. Jest tu naprawdę tanio i dlatego prawie zawsze pełno. Klub oferuje 500 miejsc i jest klimatyzowany.

Parfun – położony przy bulwarze Chataldzha klub gejowski z pięknym wnętrzem i miejscem do tańczenia. Jest tu kilka barów i bogaty repertuar muzyczny.

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)