Wycieczka weekendowa do Stambułu

Przydatne informacje Cze 19, 2012 No Comments

stambułWspaniałe miasto Stambuł przesiąknięte jest historią. Ma ono niezwykłe położenie geograficzne- połowa miasta leży w Azji, a połowa w Europie. Jest to jedno z największych miast na świecie i stanowi centrum finansowe oraz kulturalne Turcji.

Jest to jedno z najłatwiej dostępnych z Bułgarii miast tureckich, ale stosunki między oboma krajami nie zawsze były poprawne i łatwe. Przez prawie 500 lat Bułgaria znajdowała się pod panowaniem tureckim, podczas którego Turcy „na silę” próbowali przeprowadzić islamizację prawosławnego narodu bułgarskiego. Bułgaria w końcu uwolniła się spod władzy otomańskiej i odzyskała wiele z ziem zajętych przez Turków.

Dojazd
Miasto jest bardzo popularne wśród turystów i ludzi biznesu już od wielu lat. Istnieją tu dwa lotniska- Międzynarodowy Port Lotniczy Ataturk, który zlokalizowany jest w odległości około 24km na zachód od centrum miasta i Międzynarodowy Port Lotniczy Sabiha Gokcen- około 45km na wschód od centrum miasta, ale jedynie 20km od popularnej azjatyckiej dzielnicy miasta.

Dotarcie do Stambułu z Bułgarii jest naprawdę łatwe, ponieważ istnieje sieć połączeń autokarowych i busów, które prowadzą regularne kursy.
Większość tras przebiega przez Burgas, więc jeśli ktoś zdecydował się na wynajem nieruchomości Bułgaria położonych na północy i zachodzie kraju, najpierw musi dojechać pociągiem lub autobusem do Burgas, skąd autokarem można podróżować dalej na południe wzdłuż wybrzeża, zatrzymując się w Malko Tarnovo, a potem już do centrum Stambułu. Bilet w obie strony to koszt od około 130 leva. Podróż trwa około sześciu godzin, w cenę biletu wliczone są przekąski.

Gdzie się zatrzymać
Wraz z ogromnym napływem turystów i gości biznesowych, oferowana jest szeroka gama hoteli dostępnych na każdą kieszeń, od tureckich po zagraniczne nieruchomości. Stosunkowo tanie są Agan Hotel położony w Sirkeci i The Hotel Sultan’s Inn w Sultanahmet. Droższe hotele obejmują Madison Hotel w dzielnicy Taksim i Topkapi, blisko Sultanahmet.

Architektoniczne perełki
Z dworca Otogar, jeżeli chcemy dostać się do centrum, najlepiej skorzystać z metra- bardzo taniego, kierunek Zeytinburnu a następnie wsiąść do linii Zeytinburnu-Kabatas (-Besiktas)- trafimy w samo serce starego Stambułu – Sultanahmet Square – gdzie znajdują się liczne zabytki, warte zwiedzenia.
Błękitny Meczet, nazwany tak ze względu na niebieskie zdobienia meczetu wykonane w górnej części budynku, został zbudowany na początku XVII wieku. W 1603 roku rozpoczęto jego budowę, która została zakończona w 1617 roku. Błękitny Meczet otwarty jest do zwiedzania przez większą część dnia i wejście jest bezpłatne. Niedaleko Błękitnego Meczetu znajduje się majestatyczna, starsza od niego świątynia,Aya Sofya czyli Kościół Mądrości Bożej.
Kościół Mądrości Bożej uważany jest za jedną z najważniejszych budowli, które kiedykolwiek zostały wybudowane. Kiedy cesarz Justynian rozkazał jej budowę na terenie Bizancjum w 537 roku, stanowiła ona niesamowity wyczyn architektoniczny. Kościół pozostał największym kościołem chrześcijańskim na świecie przez wiele lat, aż do powstania rzymskiej Bazyliki Świętego Piotra, która przejęła ten tytuł. Po zajęciu Bizancjum przez Mehmeta Zdobywcę w 1453 roku, kościół został przemianowany na meczet, a od 1935 roku budynek funkcjonuje jako muzeum.
Również w tym rejonie znajduje się skrzyżowanie dróg starej Azji Mniejszej, oficjalnie nazwane Eminönü. Można tu złapać jeden z wielu promów do Karaköy przecinających Golden Horn. Obie strony nabrzeża są doskonałymi miejscami na zakupy – można tu dostać wszystkie rodzaje produktów lokalnych, od ryb, serów, baklawy i ciastek po sprzęt, jedwabie i ubrania.
Targ Przypraw jest jednym z takich miejsc. Znany również jako Egipski Bazar, jest przesiąknięty wszelkiego rodzaju egzotycznymi zapachami i smakami Wschodu, w tym wielu przypraw, suszonych owoców, orzechów, nasion i przysmaków tureckich.
W centrum Stambułu znajduje się wiele restauracji i kawiarni oferujących typowe dania kuchni lokalnej, jak i kuchnię bardziej międzynarodową. Można tu zjeść tradycyjny obiad- meyhane- jagnięcinę, a po nim słodkie ciasto z małą filiżankę gęstej, czarnej kawy. Jest tu także renomowana restauracja rybna zwana Balikçi Sabahattin na ulicy Seyit Hasana Küyü Sokak.

Jeśli zatem ktoś che zasmakować w egzotycznych przysmakach Istambułu, i w tym co to miasto ma do zaoferowania, to warto wybrać się na weekend by odwiedzić to tętniące życiem i historyczne miasto. Hoşgeldiniz!!

Krzysiek

Rezydent biura podróży na kierunku Majorka (3 sezony letnie) i Bułgaria (4 sezony letnie). Mieszkałem w Warnie w sumie przez prawie 2 lata i w tym czasie dość dobrze poznałem północne wybrzeże Morza Czarnego. Teraz chcę podzielić się moją wiedzą z innymi. Ponieważ potrafię włączyć komputer i czasem udaje mi się poprawnie skonfigurować Outlooka, zostałem mianowany webmasterem ;-)